Dostęp do informacji publicznej
Dostęp do informacji publicznej
Zasady udostępniania informacji publicznej reguluje ustawa o dostępie do informacji publicznej oraz ustawa o służbie cywilnej.
Informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej jest udostępniana na wniosek o udostępnienie informacji publicznej - przykładowy wniosek o udostępnienie informacji publicznej.
Informacja publiczna, która może być niezwłocznie udostępniona, jest udostępniana w formie ustnej lub pisemnej bez pisemnego wniosku. Urząd ma prawo naliczyć opłatę za dodatkowe koszty związane ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku.
Nie udostępnia się informacji publicznej jeżeli:
- jej udostępnienie naruszy przepisy o ochronie informacji niejawnych, przepisy w postępowaniu administracyjnym, cywilnym, karnym oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych, w szczególności tajemnicy ochrony danych osobowych oraz skarbowych i statystycznych;
- jej udostępnienie narusza prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy;
- jej udostępnienie określają przepisy innej ustawy.
Ponowne wykorzystanie informacji publicznej odbywa się przez ponowne wykorzystanie informacji publicznej udostępnionej w Biuletynie Informacji Publicznej, udostępnionej w inny sposób niż w Biuletynie Informacji Publicznej lub przekazanej na wniosek o ponowne wykorzystanie informacji publicznej - przykładowy wniosek o ponowne wykorzystanie informacji publicznej .